Kolkę u niemowlęcia można rozpoznać po tym, że dziecko pręży się, zanosi się płaczem, podkurcza gwałtownie nóżki. Ból spowodowany kolką może trwać przez wiele godzin. Dowiedz się, co trzeba zrobić, aby ukoić ból i aby malec uspokoił się.

Profilaktyka w zapobieganiu kolki u niemowląt:

Jeśli nasze dziecko męczy się przez częste kolki, przede wszystkim należy wprowadzić pewne zmiany, aby zapobiegać nagromadzenia gazów.

  1. Zmiana pozycji podczas karmienia ma ogromne znaczenie. Bardzo łapczywe picie mleka, powoduje, że niemowlę połyka przy okazji bardzo dużo powietrza. Wówczas krztusi się i pokasłuje. Takie niemowlę jest też podczas karmienia dosyć nerwowe. Chcąc najeść się szybko, frustruje się, kiedy mleko nie płynie odpowiednio szybko. W tej sytuacji spróbuj więc karmić dziecko, siedząc w lekko odchylonej pozycji, tak aby mleko płynęło ,,pod górkę”. Dzięki temu dziecko będzie piło wolniej. Jest to także bardzo dobry sposób do zastosowania wtedy, kiedy maluch często ulewa.
  2. Prawidłowa technika ssania polega na tym, aby dziecko potrafiło chwycić całą brodawkę wraz z otoczką. Jeśli niemowlę dobrze chwyta brodawkę, nie połyka tyle powietrza, co w przypadku nieprawidłowej techniki ssania. Aby zapobiec kolkom można też odciągać pierwsze dwie, trzy łyżki pokarmu, zanim przystawimy dziecko do piersi.
  3. Częstsze i krótsze karmienie również ma działanie antykolkowe. Najlepszym sposobem jest pozwolenie dziecku na opróżnienie jednej piersi do końca, a następnie dokarmienie z następnej, jeśli zachodzi taka potrzeba. Podczas kolejnego karmienia trzeba przystawić dziecko do drugiej piersi, tak aby karmienie było naprzemienne.
  4. Jeśli swoje maleństwo karmisz butelką, zwróć uwagę, czy smoczek od butelki nie ma zbyt dużych otworów. Kiedy taka sytuacja ma miejsce, wówczas dziecko połyka powietrze. Kiedy pokarm płynie zbyt szybko, istnieje też ryzyko zakrztuszenia.

Co jeszcze możesz zrobić, aby przeciwdziałać kolce u niemowlaka?

  1. Pilnuj, aby dziecku zawsze odbijało się po jedzeniu. Aby umożliwić maleństwu odbijanie, połóż na swoim ramieniu tetrową pieluchę, a dziecko unieś i połóż na swoim ramieniu główkę niemowlęcia. Poczekaj kilka minut, aż dziecku się odbije. Nie zawsze jednak tak będzie i czasami maluchowi się po prostu nie odbija.
  2. Dzieci noszone w chuście przez około dwie godziny dziennie, rzadziej miewają kolki. Ma to związek z pionowym ułożeniem dziecka i stabilizacją całego układu pokarmowego. Pozycja leżąca sprzyja cofaniu się treści pokarmowej, refluksowi, a także kolkom. Pionowe noszenie na brzuchu w pozycji żabki pozwoli też ukoić Ci płaczącego malucha i wyciszyć przed snem. Takie noszenie jest także korzystne dla dzieci, które nie są karmione piersią. Buduje to więzi matki z niemowlęciem oraz sprawia, że maluch czuje się bezpieczny i spokojny.
  3. Kolejnym ważnym elementem jest kangurowanie. Tak jak w punkcie powyżej takie działanie sprawia, że dziecko czuje się komfortowo. Kangurowanie wywiera pozytywny wpływ na dzieci karmione butelką. Kangurowanie to mówiąc w skrócie kontakt ciała dziecka z ciałem rodzica ( skóra do skóry ). Niemowlę dotyka wówczas całą powierzchnią brzuszka, od pępka do szyi dotyka ciała matki, a nóżki ma zgięte. Kangurowanie jest formą delikatnego masażu, który redukuje dolegliwości bólowe.
  4. Zastosuj chwyt kolkowy. Ułóż dziecko na przedramieniu, aby główka miała oparcie, brzuszkiem do dołu. Rączki i nóżki powinny zwisać swobodnie. W ten sposób możesz maluszka nosić.

Kolka u niemowlaka – co robić, jak masować brzuszek?

  1. Masaż tradycyjny dla niemowląt:
    – otwartą dłonią kreśl kółka zgodnie z ruchem wskazówek zegara
    – bardzo delikatnie dociskaj brzuszek, ale pamiętaj rób to z wielkim wyczuciem
    – masaż ma działanie zapobiegawcze, nie może być zastosowany podczas nagłego i ostrego ataku, podczas tego masażu dziecko musi być spokojne
    W efekcie takiego masażu, gazy nie gromadzą się, a jelita sprawniej pracują.
  2. Ciepły okład lub kąpiel. Okłady możesz zastosować podczas ataku kolki. W tym celu ogrzej pieluszkę tetrową na grzejniku lub przy pomocy żelazka. Możesz położyć też na brzuszek ciepły termofor, ale sprawdź najpierw, czy okłady nie są zbyt gorące. Możesz także zrobić maleństwu ciepłą, relaksującą kąpiel. Ciepło rozchodząc się po małym brzuszku rozluźnia mięśnie i łagodzi bóle kolkowe.

Preparaty z apteki – czy warto stosować?

Popularne preparaty z apteki na kolkę dla niemowląt mogą być skuteczne. Jeśli Twój malec ma bardzo uciążliwe, bolesne kolki, wówczas możesz posiłkować się lekami aptecznymi. Zanim jednak po nie sięgniesz, odwiedź lekarza pediatrę, który doradzi Ci, jaki środek będzie odpowiedni dla Twojego dziecka. Jeśli maluch ma sporadyczne kolki i dobrze przesypia noce, a także na ogół jest spokojny w ciągu dnia, nie musisz sięgać po medykamenty

Pilnuj rytmu dnia

Przewidywalny rytm dnia, w miarę stałe pory karmienia sprzyjają uspokojeniu malucha. Pamiętaj też, aby nie rozbawiać malucha przed snem, po ostatnim karmieniu wieczornym, niemowlę powinno spokojnie strawić posiłek.